İKSV

Lalekart

İKSV MOBİL

İKSV Mobil

İKSV Mobil uygulamasıyla, hem vakfın düzenlediği festival ve etkinliklerle hem de Salon programıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Uygulama, İKSV için Vodafone tarafından geliştirilmiştir.

UYGULAMAYI İNDİR

Arşiv

44. İstanbul Müzik Festivali’ni Koku Maratonu’yla Keşfedin!

Lale Kart 360’ın en sevilen etkinliklerinden Cansu Şekular moderatörlüğündeki Koku Yürüyüşleri, 44. İstanbul Müzik Festivali’nin eşsiz konserlerinin gerçekleşeceği tarihle örülü bölgelere konserlerden önce yapacağımız Koku Maratonu’yla hız kesmeden devam ediyor.

 

KOKU MARATONU 1: BİR YAZ GECESİ RÜYASI

3 Haziran Cuma (14.00-18.00)

Sarayburnu Atatürk Heykeli Önü

185 TL


 

İstanbul Müzik Festivali'nin bu yılki temasını oluşturan Shakespeare'in büyüsüne katılmak üzere, İstanbul'un antik akropolünde Sarayburnu ile Aya İrini arasında koku duyusu aracılığıyla bir seyahate çıkıyoruz. Shakespeare’in en renkli oyunlarından Bir Yaz Gecesi Rüyası için Mendelssohn’un bestelediği ve aynı akşam Aya İrini Müzesi’nde Orchestra of the Swan tarafından seslendirilecek keman konçertosunun verdiği ilhamla, eserin ana temasını oluşturan Antik Yunan sitesinde “gündelik hayat” ve bu hayatın içinde yer alan aşk, evlilik ve halk masallarını koku duyusuyla deneyimleyeceğiz. "Orchestra of the Swan: Bir Yaz Gecesi Rüyası” konseri öncesindeki bu deneyimde Shakespeare’in oyunundan koku ve gündelik hayat ile ilgili okuma kesitleri de yapılacak.

 

KOKU MARATONU 2: KLASİK MÜZİK EĞİTİMİNİN PERDE ARKASINDAKİ DÜNYA, ENSTRÜMANLAR

7 Haziran Salı (14.00-18.00)

MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Girişi

195 TL


 

Yaşayan en büyük piyanistlerden Murray Perahia'nın Aya İrini Müzesi'ndeki icrasına tanıklık edeceğimiz festivalin bu gününde, Dolmabahçe Sarayı bünyesinde konumlanan MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda müzisyen olmak için yetişen gençleri, ilk ders gördükleri sınıflardan sahnelere taşıyan bu eğitim mecrasına pusulamızı çevirerek, klasik müzik eğitiminin bileşenlerini kokularıyla inceliyoruz. Bu rotada, müzisyenlerin dünyasına odaklanarak, o dünyayı oluşturan her bir enstrümanı ve özelliklerini kendilerine has kokularıyla tanıyacak, "Academy of St Martin in the Fields & Murray Perahia" konserinde icra edilecek eserlere de yer yer göndermeler yapacağız.

 

 

KOKU MARATONU 3: TANGO NUEVO

16 Haziran Perşembe (15.00-18.30)

Grand Tarabya Oteli Lobisi

175 TL


 

İstanbul kentsel çekirdeğinin etrafında, etkileyici topografik görüntüler sunan Boğaziçi, tarih boyunca kent insanına sayısız kaçış yeri sağlayan bir terapi aksı oluşturdu. Bu su vadisinin şüphesiz en dingin koylarından birinde konumlandığı için antik devirde bir tedavi merkezi olarak ünlenen Tarabya, çağlar boyunca bedensel ve ruhsal iyileşmenin sağlandığı yöre olarak önemini korudu. Balık lokantalarından müzikhollere uzanan yeme-içme, eğlence ve müzik kültürü ise belki de bu iyileşme sürecini yaşatan en önemli duraklar olageldi.

 

Tarabya’da Tango’nun yaratıcı melodilerini dinleyeceğimiz bir günde, koku rotamızı bu Boğaz köyüne çeviriyoruz. Bu rotada, yemeğin, dansın, müziğin hiçbir zaman kaybolmadığı Tarabya’nın geçmişinde, sosyal sınıf farklılıklarından doğan bir müziği ve bu müziğin beraberinde taşıdığı kültürel kodların peşine düşüyoruz. Bugün bölgenin endemik bitki örtüsünün ve sonradan bu örtünün üzerine eklenen egzotik bahçeler ve kent yaşamının kargaşasında fark etmediğimiz kokular da bu rotada bizleri bekliyor. İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak da turda bize eşlik ediyor.

 

 

KOKU MARATONU 4: VENEDİK BAROK ORKESTRASI & PATRICIA PETIBON

20 Haziran Pazartesi (14.00-18.30)

Hasköy, Café du Levant (Rahmi Koç Müzesi)

210 TL


 

Barok dönemde İstanbul’un çehresi, Levanten tüccarların şehre getirdiği yeni alışkanlıklar, müzikler, kokularla değişime uğrar. Değişim, Haliç’teki limanlardan inen mallarla başlar. Levantenler, 17. yüzyıldan beri kendi kültürlerini, müzik aletlerini de Doğu'nun bu mistik başkentine getirmişlerdir. Burada aynı zamanda Osmanlı müziğinin formları ve kullanılan enstrümanlarıyla tanışırlar. Haliç’in iki kıyısı boyunca seyahat ederken, hem Doğu hem Batı kültürlerinin şehirdeki birlikteliğini, Barok dönem sırasında iç içe geçen müzik türleri ve geleneklerini kokular ile birlikte ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak eşliğinde ele alıyoruz.

 

*Topkapı Müzesi’ne giriş bedeli olan 30 TL, tur ücretine dâhil değildir.

**Turun kapanış destinasyonu olan Yeşil Ev’de yapılacak yiyecek ve içecek harcamaları katılımcılara aittir. 

 

 

KOKU MARATONU 5: PERA’DA SOSYALLEŞME ARACI OLARAK MÜZİK

22 Haziran Çarşamba (15.00-18.00)

Pera Palas Oteli Lobisi

165 TL


 

İstanbul Müzik Festivali'nin bitimine doğru, "Richard Galliano & Sylvain Luc: Edith Piaf’a Saygı” konseri öncesi bu kez Pera'dayız: İstanbul'da müziğin Avrupai biçimlerle sunulduğu ve dinlendiği, yeni müziklerin ve kokuların şehir hayatına eklendiği, Haliç'in “karşı kıyısı”nda. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren İstanbul halkının yeni müzik türleriyle tanışmaya başladığı Batılı merkezi olur Pera. Rota boyunca “İstanbul'un bir dönem Doğu'nun Paris'i olarak anılmasına neden olan şöhreti nereden kaynaklanıyor?” sorusunun cevabını arıyoruz. Bu rota aracılığıyla görünenin arkasındaki görünmeyene koku duyusu ile bakarak müzik ve Pera’da beraberinde getirdiği yeni gündelik hayat alışkanlıklarının içerisindeki koku kültürüne bakıyoruz.

 

Neden bir koku yolculuğu?

Düzenlediğimiz koku yürüyüşleri, yaşadığımız çevreye atfettiğimiz çeşitli anlamların, sakladığımız anıların, çevredeki kokusal değişimlerin üzerimizdeki etkilerini anlamaya çalışmak ve şehri hiçbir önyargı taşımadan farklı bir duyuyla keşfetme isteğinden doğdu. Bir şehrin veya bir şehirdeki özel bir bölgenin kokusu, bütün bir kent kültürü ve sosyal yapısı içinde gözden kaçanları da fark etmemizi sağlar.

 

Cansu Şekular kimdir?

Bir süre İsveç’te yaşamış olan Cansu Şekular, İstanbul’da koku üzerine akademik ve profesyonel çalışmalarına devam etmektedir. Koku, kültür ve hafıza arasındaki ilişkiyi yüksek lisans tezinde incelemiştir. Türkiye'de ilk kez ortaya çıkarılan “koku haritası” (scent mapping) kavramı ile Kadıköy'ün koku ile olan ilişkisini ele almıştır. Aynı zamanda #şehrikokla (#smellthecity), #istanbulunkokuları (#scentsofistanbul), #yeiçkokla (#eatdrinksmell) ve #kokuatlası (#smellatlas) manifestolarının yaratıcısıdır. İKSV’nin düzenlediği 2. İstanbul Tasarım Bienali, 14. İstanbul Bienali, 43. İstanbul Müzik Festivali ve 22. İstanbul Caz Festivali başta olmak üzere kokusal sanat projeleri tasarlayıp, Kinfolk Magazine’in Türkiye buluşması için koku ile kısa filmi birleştirmiştir. Soho House İstanbul için, açıldığı günden beri her ay farklı temalarda kokulu deneyimler tasarlamaktadır.

 

Fırat Kesim kimdir?

MSGSÜ Arkeoloji Bölümü mezunudur. Akademik çalışmaları sırasında Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde kazı, mimari envanter ve yüzey araştırması ekiplerinde görev almıştır. Çalışmalarını İstanbul’un tarihi topografyası ile Bizans mimarisi ve sanatı üzerine yoğunlaştırarak İTÜ Mimarlık Tarihi Bölümü’nde yüksek lisans programına devam etmiştir. 2010 Kültür Başkenti projeleri çerçevesinde İstanbul Kültür Envanteri’nde de görev alan Fırat, başta TMMOB ve TÜBA gibi kurumlar için saha araştırmaları yürütmüştür. İstanbul’un farklı bölgelerinde sosyal ve tarihi katmanları takip ederek çeşitli kurum ve kuruluşlar için rotalar çıkarmakta ve semtlerin geçmişleriyle günümüzdeki bağlarına odaklanmaktadır.